Co wpływa na ceny mieszkań?

budynek mieszkalny

Własne mieszkanie jest marzeniem większości z nas. Poza tym, że spełnia podstawową potrzebę schronienia, jest ono również domem, synonimem spokoju i bezpieczeństwa. Niestety wielu Polaków nie może pozwolić sobie na kupno własnego M ze względu na wciąż rosnące ceny. Niekiedy muszą oni zdecydować się oni po prostu na inną nieruchomość, a ceny za nie mogą się znacznie różnić. Z czego wynikają różnice w cenach i co ma na nie wpływ?

Co ciekawe, ceny mieszkań mogą różnić się nawet w obrębie jednej inwestycji. Oczywiście wynika to głównie z metrażu, ale duży wpływ ma na cenę również usytuowanie lokalu w całym budynku, a co za tym idzie -widok za oknami, doświetlenie pomieszczeń czy nie mniej ważny poziom hałasu. Nie bez znaczenie jest również położenie mieszkania względem ulicy, wjazdu do garaży czy wejść do klatek schodowych; im bliżej, tym mniejszej ceny można oczekiwać, jednak komfort życia w takich mieszkaniach również może być niższy. Tym samym więc, nawet mieszkania o podobnej wielkości i rozkładzie pomieszczeń w obrębie jednej nieruchomości mogą mieć różną wartość. 

Z czego wynikają różnice w cenach mieszkań?

Za jedno z podstawowych kryterium wyceny mieszkań uważa się lokalizację. Co ciekawe, ostatnie trendy pokazują, że centra miast są coraz mniej pożądanym miejscem, a coraz więcej osób wybiera dalsze dzielnice. Dużo większe znaczenie w kontekście położenia nieruchomości ma klimat samego osiedla, dzielnicy, a co najważniejsze – infrastruktura: jakość ulic, urbanistyka (parki w pobliżu, ilość miejsc parkingowych w pobliżu, rozmieszczenie ulic itd.) oraz komunikacja miejska. 

Nie mniej ważna jest jakość samego budynku. Wykonanie, materiał oraz wykończenia będzie miało wpływ na komfort życia oraz żywotność nieruchomości. Inwestycja w mieszkanie, które potencjalnie może nie istnieć za kilkanaście lat jest inwestycja nieopłacalną i zamiast spokoju i bezpieczeństwa może przysporzyć jedynie zmartwień. 

Nie bez znaczenia jest również cykl koniunkturalny. Warunki, jakie stawiają banki pod kredyt hipoteczny również w pewien sposób wyznaczają ceny mieszkań. Im więcej osób może kupić mieszkanie, tym wyższe ceny podyktuje rynek.