Jak zadbać o bezpieczeństwo prawne nabywanej nieruchomości?

ochrona domu

Zakup mieszkania, domu czy lokalu jest ważną decyzją, która jest związana z dużym nakładem finansowym. Inwestując sporą sumę pieniędzy, chce się mieć pewność, że będą one dobrze zagospodarowane. W związku z tym dokonując tego typu transakcji, należy podjąć wszystkie możliwe kroki, by zadbać o bezpieczeństwo prawne danej nieruchomości. Jak to zrobić?

Co należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Kupując nieruchomość, należy przede wszystkim zweryfikować jej status prawny. W tym celu należy zobaczyć jej księgę wieczystą. Dzięki temu dokumentowi można sprawdzić, czy dane mieszkanie lub lokal nie są obciążone finansowo. Widnieją w nim również informacje dotyczące tego, kto jest właścicielem danej posiadłości, co wykluczy (lub niestety potwierdzi) prawo do nieruchomości osób trzecich. Konieczne będzie także sprawdzenie tego, czy lokum nie jest obciążone od strony podatkowej.

Dobrze też sprawdzić sytuację finansową właściciela nieruchomości. W tym przypadku istotne jest to, czy nie toczy się wobec niego postępowanie egzekucyjne. Jeśli lokum jest kupowane od firmy deweloperskiej, należy od niej zażądać świadczeń US i ZUS, by mieć pewność, że dane przedsiębiorstwo jest wiarygodne.

Pomoc biura nieruchomości

Dopilnowanie wszelkich formalności nie należy do prostych i przyjemnych zadań, dlatego warto skorzystać z pomocy osób znających się na tego typu transakcjach. Dobre biuro nieruchomości 4Ściany zweryfikuje wszystkie dokumenty, a także sprawdzi wiarygodność osób, od których chce się nabyć lokal. Wsparcie ekspertów na co dzień zajmujących się nieruchomościami nierzadko okazuje się bezcenne podczas nabywania mieszkania. Są oni na bieżąco z prawem, a także wiedzą, jakie sztuczki mogą wykorzystywać oszuści.