Kiedy inwestować w mieszkanie na wynajem?

mieszkanie na wynajem

Dzisiejszy świat zmienia się w bardzo szybkim tempie. Jedna potrzeba pozostaje jednak niezmienna: potrzeba bezpiecznego schronienia i miejsca, w którym można komfortowo przebywać. To sprawia, że grono osób, które szukają mieszkania do wynajęcia wciąż rośnie. Czy więc zakup mieszkania, a następnie wynajęcie go jest opłacalną inwestycją?

Czy warto inwestować w mieszkanie na wynajem?

Inwestycja polegająca na zakupie mieszkania, a następnie wynajęciu go, jest opłacalną, ale długoterminową inwestycją. Dużą zaletą jest również niskie ryzyko związane ze stabilnym wzrostem cen nieruchomości w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Dodatkowo nieruchomość to tzw. realne dobro, które przynosi dochód pasywny.

Inwestycja ta jest jednak polecana jedynie osobom, które są w stanie kupić mieszkanie za gotówkę, bez zaciągania dodatkowego zobowiązania finansowego. Rosnące i niestabilne raty kredytów są trudne do przewidzenia.

Jak sprawdzić, czy zakup mieszkania na wynajem jest opłacalny?

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania na wynajem konieczne jest przeanalizowanie indywidualnej sytuacji. Ważne jest też posiadanie wiedzy z zakresu branży nieruchomości i przepisów lub zasięgnięcie opinii kogoś, kto specjalizuje się w tych dziedzinach.

Kolejne kroki to obliczenie stopy zwrotu z inwestycji, ustalenie tzw. ROI (Return of Investment), czyli rentowność inwestycji, a także sprawdzenie czasu zwrotu planowanej inwestycji.

Kluczowe znaczenie ma także samo mieszkanie, które chcemy kupić z myślą o wynajmie. Liczy się jego lokalizacja, standard, a nawet rozkład pomieszczeń. W czasie procesu kupna i wynajmowania również warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Kompleksowe wsparcie zapewnia nasza firma. Już dziś sprawdź nasze biuro nieruchomości Warszawa Ochota.