Czy warto współpracować z agencją nieruchomości?

agencja nieruchomości

Zastanawiając się nad sprzedażą, zakupem lub wynajmem nieruchomości, masz dwie możliwości – działać samodzielnie lub skorzystać z usług agencji nieruchomości. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze? W czym może wyręczyć Cię agent i ile to kosztuje? Dowiedz się, aby podjąć świadomą decyzję.

Po co Ci biuro nieruchomości?

Agenci nieruchomości często spotykają się z niechęcią swoich potencjalnych klientów. Ci nierzadko nastawieni są na zysk i wydaje im się, że współpraca z biurem nie będzie dla nich opłacalna. Ponadto boją się zaufać zupełnie obcej osobie, jaką jest pośrednik. Tymczasem biura nieruchomości starają się działać z jak największą korzyścią dla swoich klientów, a jednocześnie zdejmują z ich barków wiele stresu i obowiązków.

W czym może pomóc agencja nieruchomości?

Zarówno sprzedaż, jak i zakup mieszkania to ciężka praca i stres. Podobnie bywa w sytuacji najmu, szczególnie w gorących okresach związanych np. z początkiem roku akademickiego. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonej agencji nieruchomości, która pomoże w:

  • wyszukaniu odpowiedniego kupca, najemcy lub lokalu do kupienia czy wynajęcia – szukając mieszkania lub innej nieruchomości, wystarczy przedstawić swoje preferencje, właściciele nieruchomości nie muszą się zaś martwić o zamieszczanie ogłoszeń, robienie zdjęć i tworzenie atrakcyjnego opisu;
  • skomponowaniu korzystnej dla obu stron, bezpiecznej umowy – niezależnie od tego, czy chodzi o najem, czy o transakcję kupna-sprzedaży, jest to bardzo ważne;
  • zdobyciu kredytu – jeśli interesuję Cię zakup nieruchomości;
  • fachowej wycenie nieruchomości – to bardzo ważne, jeśli nie chcesz, by oferowane przez Ciebie mieszkanie lub inny lokal przez wiele miesięcy czekało na kupca czy najemcę,
  • negocjacjach – zabezpieczając Twoje interesy.

 

Dodatkowo biuro wyręczy Cię przy żmudnym oprowadzaniu potencjalnych kupców lub najemców po nieruchomości. Zadba też o to, aby prezentowana oferta była ciekawa i znalazła się na wszystkich najważniejszych portalach, także tych branżowych, do których dostęp mają tylko agenci.

Ile kosztuje współpraca z biurem nieruchomości?

Potencjalnych klientów biur nieruchomości najczęściej odrzucają koszty takiej współpracy, czyli prowizja, którą pobiera agent. W rzeczywistości nie jest ona jednak tak wysoka. W przypadku wynajmu jest to zwykle kwota równoznaczna z jednomiesięcznym czynszem. Sprzedaż to prowizja od 1 do ok. 4% kwoty transakcji. W każdym z tych przypadków korzyści, jakie można uzyskać, współpracując z biurem, są jednak niewspółmierne do tych kwot. Szczególnie, że agent może pomóc w wynegocjowaniu lepszej ceny sprzedaży oraz szybszym znalezieniu najemcy.