Czym zajmuje się biuro nieruchomości?

Mieszkania na sprzedaż, Warszawa Ursynów

Biura nieruchomości to podmioty zajmujące się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami – w transakcjach kupna, sprzedaży i najmu. Na czym dokładnie polega ich praca? Czy warto zaufać pośrednikowi? Dowiedz się, z czym wiąże się współpraca z biurem nieruchomości.

Kto pracuje w agencji nieruchomości?

W biurach nieruchomości pracują osoby zwane agentami lub pośrednikami. Niegdyś zawód ten był regulowany odrębnymi przepisami prawa, co oznaczało konieczność zdania egzaminu w celu zdobycia licencji upoważniającej do wykonywania zawodu. Dziś, by zostać agentem, nie trzeba zdawać specjalnego egzaminu. Pośredników nadal obowiązuje jednak konieczność posiadania ubezpieczenia OC oraz przestrzegania kodeksu etycznego. Dlatego przedstawiciel biura musi działać w zgodzie z najlepszym interesem obu stron transakcji obrotu nieruchomościami oraz przepisami prawa. Musi również stale doskonalić swoje kwalifikacje zawodowe i wykonywać wszystkie czynności ze szczególną starannością.

W czym pomoże Ci biuro nieruchomości?

Do biura nieruchomości można zgłosić się, zarówno posiadając nieruchomość (mieszkanie, dom, działkę, lokal użytkowy, powierzchnię magazynową lub biurową) na sprzedaż lub wynajem, jak i poszukując idealnego miejsca do zamieszkania lub ulokowania swojej działalności.

Właściciele nieruchomości mogą liczyć na to, że agent przygotuje odpowiednią ofertę sprzedaży lub najmu wraz z dokumentacją zdjęciową i zamieści ją w serwisach branżowych. Może też pomóc w wycenie – tak, by była zgodna z aktualną sytuacją rynkową. Następnie zajmie się oprowadzaniem potencjalnych kupców bądź najemców i odpowiadaniem na ich pytania. W końcowym etapie współpracy sporządzi odpowiednią umowę zabezpieczającą interesy obu stron.

Osobom poszukującym właściwej nieruchomości agent pomaga w nieco inny sposób. Klient powinien w tym przypadku sprecyzować  swoje oczekiwania co do lokalizacji i parametrów nieruchomości, a agent wyszuka dla niego i zaprezentuje mu najciekawsze oferty zgodne z założonymi kryteriami i budżetem. Następnie również zadba o prawidłowość umowy kupna lub najmu.

Czy warto współpracować z agencją nieruchomości?

Agent za swoją pracę pobiera prowizję, jednak jest to niski koszt w porównaniu z korzyściami, jakie niesie za sobą korzystanie z usług biura nieruchomości. Współpraca z agentem oznacza:

  • wygodę i niesamowitą oszczędność czasu – nie trzeba bowiem zamieszczać ogłoszeń ani osobiści spotykać się z potencjalnymi sprzedającymi, wynajmującymi, kupcami i najemcami aż do ostatniego etapu transakcji;
  • bezpieczeństwo – transakcje przeprowadzane przez agentów są zabezpieczone prawnie przez stosowanie odpowiednich umów, nieruchomość jest przez nich sprawdzana pod kątem prawnym, a dodatkowo sam pośrednik ma ubezpieczenie OC;
  • profesjonalne doradztwo – pośrednikowi zależy na zadowoleniu klienta, a jego znajomość rynku pomoże Ci znaleźć najkorzystniejsze rozwiązania,
  • wszechstronną pomoc – np. również przy wycenie, uzyskaniu kredytu na zakup czy znalezieniu ekipy remontowej.