Jak znaleźć tanie mieszkanie?

agent nieruchomości pokazuje mieszkanie

Własne mieszkanie jest marzeniem wielu z nas. Niestety niekiedy jest ono odkładane na dalszy plan przez wiele lat ze względu na niewystarczający budżet. Czy musi tak być? Nie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad w poszukiwaniu tanich mieszkań. Poza tym, szczególnie dzisiaj warto poprosić o pomoc doświadczonego agenta nieruchomości, który zna specyfikę rynku, ceny i trendy.

Cena mieszkania uzależniona jest od kilku czynników, dlatego warto na wstępie już zrobić selekcje swoich oczekiwań. Być może pewne kompromisy w wymaganiach pozwolą na znalezienie mieszkania, które odpowiada tym kluczowym, a cecha niegdyś nie do przeskoczenia dziś nie będzie tak ważna. Dodatkowo należy pamiętać, że proponowana cena często podlega negocjacjom, dlatego warto skontaktować się ze sprzedawcą i spróbować odpowiednimi argumentami namówić go na zejście z ceny. Jednocześnie pamiętajmy, że popyt na mieszkania jest w Polsce bardzo duży, dlatego nie warto za długo czekać widząc ofertę odpowiadającą naszym oczekiwaniom i w atrakcyjnej cenie. 

Jak szukać mieszkań w atrakcyjnych cenach?

Pierwsza zasadą jest konsekwentne i regularne poszukiwanie. Nowe oferty mieszkań pojawiają się codziennie, np. w przypadku, gdy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, jako odziedziczone przez kilku członków rodziny, którzy chcą je sprzedać możliwie najszybciej. Niekiedy więc natrafienie na mieszkanie odpowiadające oczekiwaniom jest jedynie kwestią czasu. Trzeba niestety poświęcić sporą ilość czasu na codziennie poszukiwania. 

No właśnie – rynek wtórny. Szukając mieszkania, mając ograniczony budżet lepiej zapomnieć o rynku pierwotnym. Remont od zera (od stanu deweloperskiego) wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Dużo bardziej opłacalne jest wyremontowanie mieszkania, w którym ktoś już mieszkał. 

Co więcej, własne mieszkanie może wynagrodzić niekiedy niekorzystną lokalizację. Dobrze szukać mieszkań w dzielnicach mniej pożądanych przez kupców nieruchomości. Warto pamiętać, że w dużych miastach ceny mieszkań o tym samym metrażu mogą się znacznie różnić zależnie od dzielnicy, w jakiej się znajdują.