biuro

Przewodnik po warszawskim rynku nieruchomości

Bogata oferta edukacyjna, niezliczone możliwości zawodowe, obfita oferta kulturowa, otwartość i tolerancja – te i wiele innych czynników sprawiają, że liczba stałych mieszkańców Warszawy nieustannie rośne. Rosnąca liczba mieszkańców miasta – również tych, którzy w Stolicy planują zatrzymać się tylko na przysłowiową chwilę – przyczynia się do rosnącego popytu na rynku nieruchomości. Ale jak w milionowym mieście znaleźć mieszkanie dla siebie? Odpowiedzią jest dobra agencja nieruchomości.

Dobra agencja nieruchomości to nie tylko oferty promujące mieszkania na sprzedaż lub pod wynajem. To przede wszystkim godny zaufania partner, z którego pomocą:

 • określisz swoje faktyczne potrzeby i oczekiwania względem nieruchomości,
 • zweryfikujesz dostępne formy finansowania przyszłego mieszkania,
 • wybierzesz ofertę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom, oczekiwaniom, ale i możliwościom finansowym – zarówno w aspekcie nabycia, jak i późniejszego utrzymania nieruchomości.

Ale to nie wszystko.

Dobre biuro nieruchomości to zespół specjalistów, którzy przed dodaniem oferty do swojej bazy biorą pod lupę każdy jej aspekt. Dzięki temu masz pewność, że:

 • nieruchomość została wyceniona prawidłowo,
 • sytuacja prawna nieruchomości jest bez zarzutu – zarówno w aspekcie własności, jak i ewentualnych obciążeń finansowych,
 • stan faktyczny nieruchomości zgadza się z jej stanem określonym w ofercie.

Dodatkowo, jeśli trafimy na naprawdę dobre biuro nieruchomości to pod przysłowiowym jednym dachem będziemy mogli zasięgnąć języka nie tylko w aspekcie oferowanego mieszkania na sprzedaż, ale również innych kwestiach, takich jak np. wyremontowanie lub ubezpieczenie.

Rynek wtórny czy pierwotny – gdzie szukać?

Powszechnie utarło się, że rynek wtórny jest tańszy od pierwotnego. Jednak Warszawa rządzi się swoimi prawami, a cena mieszkania – jak w każdym innym mieście – zależy od kombinacji wielu czynników.

Lokalizacja

biuro2Niektóre dzielnice są tańsze, inne droższe. Może to zależeć do bieżących trendów – modna dzielnica zawsze będzie droższa, niezależnie czy wybierzemy rynek pierwotny czy rynek wtórny. Wartość dzielnicy może zależeć od jej zaszłości historycznych, od oddalenia od centrum miasta oraz wielu innych czynników. Dodatkowo w obrębie tej samej dzielnicy mieszkania na jednej ulicy mogą być tańsze, a na drugiej droższe. Będzie to zależało od ich posadowienia – rodzaju budynku, jego wieku i stanu technicznego, a także usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku.

Metraż

Wydawać by się mogło, że małe mieszkania są zawsze tańsze. Praktyka pokazuje, że w przeliczeniu na metr kwadratowy małe mieszkania nierzadko okazują się droższe od dużych. Jeśli więc myślimy o długoterminowym zamieszkaniu, a nasza sytuacja rodzinna jest rozwojowa może warto od razu „zaryzykować” wyższy kredyt i kupić mieszkanie docelowe, niż za kilka lat powtarzać ten sam proces.

Standard i stan lokalu

Zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny oferują mieszkania na sprzedaż o różnym standardzie i w różnym stanie technicznym lokalu. Mieszkania do remontu są na ogół tańsze, ale decydując się na ich zakup należy pamiętać o dodatkowych kosztach, które będziemy musieli ponieść – kosztach remontu. Mieszkania wyremontowane są droższe, ale można w nich zamieszkać praktycznie od razu. Ich mankamentem jest to, że aranżacja lokalu nie zawsze odpowiada naszym indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Podobną zasadą rządzą się lokale na rynku pierwotnym. Mieszkania w stanie deweloperskim są tańsze od nieruchomości pod klucz.

Warszawa – gdzie zamieszkać?

W obliczu prężnego rozwoju miasta oraz rosnących potrzeb lokalowych jego mieszkańców, tak rdzennych, jak ludności napływowej zaszłości historyczne coraz bardziej tracą na znaczeniu. W konsekwencji tego o każdej dzielnicy Miasta Stołecznego możemy powiedzieć, że ma swoje plusy i minusy, a ostateczny wybór miejsca zamieszkania i tak zależy od kupującego i powinien być podyktowany jego indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Oczywiście, żadna nieruchomość na rynku wtórnym nie spełni naszych oczekiwań w 100%. W chwili, gdy tylko zaakceptujemy ten fakt otworzy się przed nami morze możliwości. Z pewnością nie zabraknie w nim mieszkań na warszawskiej Woli, w Mokotowie czy Ursynowie.

Wola

biuro3

Wola to dzielnica, w której  historia przenika się z nowoczesnością. To miejsce, gdzie z łatwością można znaleźć mieszkanie dla rodziny oraz wynająć lokal na działalność przedsiębiorczą – zarówno tę małą, jak i dużą.

Wśród innych atutów, jakie przyszłym mieszkańcom ma do zaoferowania Wola należy wskazać:

 • bogatą, sięgającą XIV wieku historię,
 • sąsiedztwo Śródmieścia oraz doskonałe skomunikowanie z Centrum miasta,
 • rozbudowane zaplecze turystyczne, które sprzyja rozwojowi usług – Wola to idealne miejsce na otwarcie kawiarenki, cukierni czy bistro,
 • ciekawą architekturę, która pozostawia miejsce na nowoczesne lofty i lokale usługowe w dawnych obiektach przemysłowych.

Mokotów

Mokotów to prestiż, który przyciąga do dzielnicy zarówno nowych mieszkańców, jak i inwestorów. Mokotów kusi urozmaiconą architekturą oferującą bogate możliwości oraz wyjątkowym charakterem, na który składa się nowoczesność przeplatana tradycją. To tutaj mieszkania na sprzedaż można znaleźć w:

 • nowoczesnych apartamentowcach,
 • zabytkowych kamienicach,
 • popularnych blokach z wielkiej płyty,
 • nowopowstających strefach mieszkalnych o zróżnicowanej zabudowie.

Warszawski Mokotów to także:

 • doskonale rozwinięta infrastruktura,
 • obiekty użyteczności publicznej,
 • obiekty historyczne,
 • lokale usługowe i usługowo-handlowe reprezentujące różne branże,
 • tereny zielone.

Ursynów

biuro4

Niegdysiejsza sypialnia miasta dzisiaj tętni życiem, stwarzając wspólną przestrzeń dla ludzi o zróżnicowanych potrzebach. Ursynów to dzielnica, która obok nieruchomości dostępnych na rynku pierwotnym nieustannie wzbogaca się o nowe mieszkania na sprzedaż w apartamentowcach orz domach w zabudowie szeregowej. Obok ogromnego zróżnicowania urbanistycznego, w którym każdy może znaleźć swoje wymarzone M. Ursynów łączy w sobie zalety mieszkania na cichym przedmieściu z walorami posiadania nieruchomości w ścisłym centrum miasta. Należą do nich:

 • rozległe tereny zielone,
 • bogato rozwinięta infrastruktura oraz zaplecze handlowo-usługowe,
 • dostęp do komunikacji miejskiej.

Niezależnie od tego, gdzie postanowisz zamieszkać pamiętaj – to mieszkanie jest dla Ciebie, a nie Ty dla mieszkania!