Jak najkorzystniej rozliczać media podczas najmu mieszkania?

obliczanie rachunków za media

Wiele osób zmieniających swoje miejsce zamieszkania, cierpi na brak wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. W zależności od umowy najmu i indywidualnych ustaleń stron, rozliczenia za media mogą być realizowane na kilka sposobów.

Najpopularniejsze z nich przy wynajmie mieszkania to:

a) ryczałt. To stała kwota, którą najemca płaci co miesiąc na pokrycie kosztów mediów. Ryczałt jest wygodnym rozwiązaniem dla obu stron, jednak może być niekorzystny w przypadku znacznego przekroczenia faktycznego zużycia.

b) opłata według liczników, co polega na zapłacie za konkretne zużycie mediów wg stanu wskazań liczników. W takim przypadku konieczne jest regularne odczytywanie liczników i wyliczanie wartości do zapłaty.

c) mieszane rozliczenia, co często spotyka się sytuacje, gdy najemca rozlicza się z właścicielem mieszkania za jedne media ryczałtowo, a za inne według wskazań liczników.

Czynniki wpływające na metodę rozliczania mediów

Wybór sposobu rozliczeń mediów zależy od kilku czynników. Należy do nich m.in. rodzaj i wielkość mieszkania, z uwagi na to, że faktyczne zużycie mediów będzie raczej niewielkie. W przypadku większych mieszkań warto rozważyć opłaty według liczników, aby uniknąć sytuacji, gdy ryczałt przekroczy realne koszty.
Poza tym, należy wziąć pod uwagę zwyczaje użytkowania mediów domowników. Jeśli wiesz, że zużywasz dużo wody czy energii elektrycznej, może się okazać, że opłaty według liczników będą dla Ciebie korzystniejsze niż ryczałt.
 
Ostatni czynnik to rodzaj zużywanych mediów. Niektóre media, jak np. ogrzewanie czy gaz, mogą być opłacane przez właściciela mieszkania, co w praktyce oznacza ryczałt. W innych przypadkach, jak np. przy zużyciu wody czy prądu, opłaty według liczników mogą być korzystniejsze.