Jakie są opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?

figurka domu i kalkulator

Zanim zaczniemy poszukiwań odpowiedniego dla nas mieszkania, domu lub innej nieruchomości, powinniśmy przygotować się na określone koszty związane z dokonaniem transakcji. Warto pamiętać, że oprócz ceny wybranego lokum, musimy wziąć pod uwagę wszystkie dodatkowe opłaty oraz podatki. Co się do nich zalicza?

Dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości

Kupując nieruchomość od dewelopera, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku VAT, jednak ten zazwyczaj jest już wliczony w ogólną cenę. Z kolei stawiając np. na mieszkanie z rynku wtórnego, nie możemy zapominać o uiszczeniu podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% kosztu wybranego lokum. Oprócz tego mówiąc o kosztach związanych z kupnem nieruchomości, trzeba wspomnieć też o taksie notarialnej, czyli opłacie, którą za swoje usługi pobiera notariusz. Jej maksymalna wysokość jest ustalona w prawie i zależy od ceny nieruchomości, jednak warto mieć na uwadze, że każde biuro może pobierać za swoje usługi inne należności.

Zakup mieszkania czy domu jest również związany z poniesieniem opłat sądowych takich jak zapłata za wpis do księgi wieczystej. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z kredytu, musimy też doliczyć do kosztów prowizję banku oraz koszt ubezpieczenia określonej nieruchomości.

Kto może pomóc przy zakupie określonego obiektu?

Poszukiwanie oraz zakup nieruchomości to czasochłonne zadanie. Nie musimy jednak robić tego samodzielnie. Warto skorzystać z usług, jakie oferuje sprawdzone biuro nieruchomości 4Ściany. Pośrednik nie tylko pomoże w znalezieniu odpowiedniego lokum, lecz także przeprowadzi nas przez formalności oraz obliczy, z jakie koszty poniesiemy przy wyborze konkretnych opcji. To pozwoli nam oszczędzić czas, nerwy i da pewność, że wszystko będzie przeprowadzone zgodnie z prawem.