Zanim zaczniemy poszukiwań odpowiedniego dla nas mieszkania, domu lub innej nieruchomości, powinniśmy przygotować się na określone koszty związane z dokonaniem transakcji. Warto pamiętać, że oprócz ceny wybranego lokum, musimy wziąć pod uwagę wszystkie dodatkowe opłaty oraz podatki. Co się do nich zalicza?
Kupując nieruchomość od dewelopera, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku VAT, jednak ten zazwyczaj jest już wliczony w ogólną cenę. Z kolei stawiając np. na mieszkanie z rynku wtórnego, nie możemy zapominać o uiszczeniu podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% kosztu wybranego lokum. Oprócz tego mówiąc o kosztach związanych z kupnem nieruchomości, trzeba wspomnieć też o taksie notarialnej, czyli opłacie, którą za swoje usługi pobiera notariusz. Jej maksymalna wysokość jest ustalona w prawie i zależy od ceny nieruchomości, jednak warto mieć na uwadze, że każde biuro może pobierać za swoje usługi inne należności.
Zakup mieszkania czy domu jest również związany z poniesieniem opłat sądowych takich jak zapłata za wpis do księgi wieczystej. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z kredytu, musimy też doliczyć do kosztów prowizję banku oraz koszt ubezpieczenia określonej nieruchomości.
Poszukiwanie oraz zakup nieruchomości to czasochłonne zadanie. Nie musimy jednak robić tego samodzielnie. Warto skorzystać z usług, jakie oferuje sprawdzone biuro nieruchomości. Pośrednik nie tylko pomoże w znalezieniu odpowiedniego lokum, lecz także przeprowadzi nas przez formalności oraz obliczy, z jakie koszty poniesiemy przy wyborze konkretnych opcji. To pozwoli nam oszczędzić czas, nerwy i da pewność, że wszystko będzie przeprowadzone zgodnie z prawem.