Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

slide4

Zakup mieszkania to dla większości Polaków największa transakcja finansowa, jaką przeprowadzą w życiu. Z wyborem idealnego lokalu wiążą się więc długie przemyślenia. W miastach takich jak Warszawa nie brakuje zarówno nowych inwestycji, jak i ciekawych ofert na rynku wtórnym. Na co lepiej się zdecydować? Dowiedz się, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – czysta karta od dewelopera

Myśląc o pierwszym własnym mieszkaniu, większość z nas ma przed oczami nieruchomość, którą urządzi zgodnie z własnym gustem i stylem. Wyprowadzając się „na swoje”, chcemy, by wszystko było idealnie. Stąd pomysł, by nabyć mieszkanie od dewelopera, w zupełnie nowym i pachnącym jeszcze tynkiem budynku. Możliwości aranżacyjnych, jakie stwarza mieszkanie w stanie deweloperskim, nie da się przecenić, jednak takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należą:

  • możliwość urządzenia mieszkania w całości „po swojemu”,
  • mniejsze ryzyko awarii w obrębie instalacji domowych,
  • nowoczesna architektura,
  • niższe koszty utrzymania,
  • wysoka estetyka części wspólnych – nowe blik to często eleganckie klatki schodowe, nowoczesne windy i garaże podziemne, których próżno szukać w budynkach sprzed kilkudziesięciu lat.

Mieszkanie z rynku wtórnego – wprowadź się „na gotowe”

Kupowanie mieszkania „z drugiej ręki” może wydawać się mniej prestiżowym rozwiązaniem. W dodatku decydując się na taki lokal, jesteś uzależniony od zdania się na gust poprzedniego właściciela w kwestii wystroju wnętrz. Jednak mieszkania z rynku wtórnego są tak szeroko dostępne, że znalezienie tego idealnego nie powinno być bardzo trudne nawet dla najbardziej wymagających. Zalety tego rozwiązania obejmują:

  • uniknięcie kosztownego i długotrwałego procesu wykańczania nowego mieszkania – możliwość wprowadzenia się w zasadzie od razu po zakupie,
  • niższa cena zakupu – i możliwość negocjacji,
  • dowolność wyboru lokalizacji – mieszkania z rynku wtórnego często usytuowane są tam, gdzie nowe budynki już nie powstają,
  • bogatsza infrastruktura – nawet jeśli decydujesz się na mieszkanie z rynku wtórnego w bloku, który ma zaledwie kilka lat, w okolicy zapewne powstały już przedszkola, szkoły, liczne sklepy, tereny rekreacyjne, ośrodki zdrowia, siłownie i wszystko, czego można potrzebować.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Wybór należy do Ciebie. Najlepiej określić cechy nieruchomości, na których najbardziej Ci zależy i zwrócić się do renomowanego pośrednika, by pomógł znaleźć perfekcyjny lokal, w którym „zapuścisz korzenie”.